Ruční práce - má smysl!

03.03.2019

Každý z nás má nějaké své osobní věci na kterých nám záleží.  Zřejmě obsahují nějaký příběh, proč nám na nich záleží, nebo nesou nějakou energii někoho, na kom nám záleží.. 

 Já osobně mám ráda, když mi na klíčích visí hezký, nejlépe ručně vyrobený přívěsek.

 I většina mých osobních věcí, jako anděl v autě, či řetízek korálků má pro mě hodnotu hlavně proto od koho jsou a ještě větší, pokud je pro mě někdo vyrobil.

Za dob našich babiček a i za mého dětství se hodně nosilo oblečení, které pro nás někdo vytvořil. Já milovala ponožky od babičky, a šálu a čepice od druhé, bezva svetry, krásné polštářky.. Samozřejmě byly i některé kousky, které jsem nosila spíše z donucení.

Nebyly to jen kusy oblečení, ale bylo v nich něco zapleteno, zaháčkováno.. Tu danou věc, kterou pro mě babička nebo mamka vyráběla v sobě nesla notný kousek jejich času, nálady, trpělivosti, starosti zda mi to bude a tím dostal každý kousek punc originality a také jakousi "duši". Třeba na písemku - si stačilo vzít ten správný svetřík a jakoby tam byl někdo se mnou... Když se podívám na babiččin polštářek, vždy si na ni vzpomenu.

Znám docela mnoho maminek a babiček, které v této dnes se dá již říci "tradici" pokračují, ale znám je spíše proto, protože máme společné zájmy, a jak známo stejná energie se přitahuje. Ale v globálu vzato, nevím o jak velkém procentním množství zde můžeme hovořit.

Je to ale velká škoda, nechat usnout tuto úžasnou tradici. Háčkování , tkaní či pletení je jedna velká krásná meditace, kdy náš mozek nemůže myslet na jiné myšlenky, než na konkrétní vzorek nebo počet oček. Navíc neudělá větší radost, než s láskou vytvořená čepice anebo obal na knížku či kostkovaná deka! Je v tom obsaženo "něco" krásného, co se nedá koupit. No a při monotóním vzorku si můžeme poustit audio knihu, nebo nějakou zajímavou přednášku.

Já jsem tuto lásku opět objevila a stále nemohu pochopit, jak jen pomocí jednoho malého háčku a klubíčka vlny - lze vytvořit tak velkolepé a krásné výrobky.

Máte-li někdo zájem, o pravidelné schůzky, kde bychom si mohly vyprávět své příběhy, a třeba i předat své zkušenosti jak životní, tak i třeba "ručněpracovní" a přitom vyrábět krásné výrobky, ozvěte se! Má to smysl! Moc se těším jak budu ladit místo a čas..

Moc ráda bych poznala co nejvíce šikovných žen, které bych chtěla podpořit, a vyzdvihnout jejich umění, alespoň prozatím v malém měřítku...

Ozvěte se! sloupovamartina@seznam.cz